Iran je izvedel teste, ki so primerni za razvoj jedrskih eksplozivnih naprav, je v težko pričakovanem poročilu o iranskih jedrskih načrtih zapisala Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA).
V najnovejšem poročilu agencija Združenih narodov, ki je pristojna za nadzor jedrske energije, je potrdila, da je Iran pri poskusih uporabil računalniške modele, ki so uporabni predvsem za razvoj sprožilca pri jedrskem orožju. IAEA je napisal do zdaj za Teheran najbolj obtožujoče poročilo.
IAEA v precej tehničnem poročilu ni izrecno zapisal, da Iran razvija jedrsko orožje. Vseeno pa je izpostavljeno, da Iran izvaja dejavnosti, ki so povezane z morebitnim razvojem jedrskega orožja. Foto: EPA |
Vse večji pritisk ZDA in Izraela
Uradni Iran je 25-stranski dokument že zavrnil, ker naj bi bil politično motiviran. V zadnjih mesecih se množijo informacije o pripravah Izraela in tudi ZDA ter Velike Britanije na morebitno letalsko operacijo, s katero bi uničili ključne iranske jedrske objekte. Ni skrivnost, da želijo Izraelci ponoviti operacijo iz leta 1981, ko so z uničenjem jedrskih objektov Osirak ustavili iraški jedrski program.
"Poročilo je neuravnoteženo, neprofesionalno in pripravljeno predvsem pod političnim pritiskom ZDA," je bil neposreden Ali Ašgar Soltanieh, iranski veleposlanik pri Mednarodni agenciji za jedrsko energijo na Dunaju. "To je bila ponovitev starih trditev, ki so se že izkazale za neutemeljene, kar je Iran ovrgel na 117 straneh izčrpnih odgovorov," je še dodal Soltanieh. Iran vseskozi vztraja, da je jedrski program namenjen izključno za civilno uporabo.
Iran vendarle ostaja na (jedrski) poti
"Morate vedeti, da se ta narod ne bo niti za ped umaknil s poti, na kateri je," je odločno sporočilo iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada, ki je državljane nagovoril po državni televiziji. "Zakaj škodujete dostojanstvu agencije zaradi neresničnih ameriških trditev?" je Ahmadinedžad povprašal članice IAEA-ja, zakaj podpirajo poročilo.
Poudarki poročila IAEA-ja:
- delo pri hitrodelujočih sprožilcih, ki imajo možnost uporabe v jedrskih eksplozivnih napravah in omejeno civilno in konvencionalno vojaško uporabo;
- preizkušanje sprožilcev skladno s simulacijo eksplozije jedrske naprave;
- pridobivanje dokumentov in informacij o razvoju jedrskega orožja iz tajnih jedrskih oskrbovalnih omrežij;
- razvoj domačega načrta za jedrsko orožje, vključno s preizkušanjem njegovih sestavin;
- od konca leta 2003 poteka usklajen in strukturiran jedrski program;
- nekatere dejavnosti, ki so pomembne za razvoj jedrskega orožja, so se nadaljevale po letu 2003 in mogoče še potekajo.
IAEA zatrjuje, da so viri informacij verodostojni in DA prihajajo iz 35 različnih članic agencije, lastnega raziskovanja in samega Irana.
Rusija želi nove in trdnejše dokaze
Varnostni svet ZN-ja je v pretekolsti sprejel že štiri sklope sankcij proti Iranu, ki zavrača zaustavitev bogatenja urana. Visoko obogateni uran je predpogoj za jedrsko orožje. Kitajska in Rusija novih dodatnih sankcij nejverjetneje ne bosta podprli. Rusija je pred dnevi opozorila, da bo poročilo samo povzročilo napetosti in da je treba več časa, da se zagotovijo novi in zanesljivi dokazi glede vojaških namenov iranskega jedrskega programa.
Kitajska pa je pozvala Teheran, naj pokaže "prožnost in iskrenost" po objavi poročila. Predstavnik zunanjega ministrstva v Pekingu Hong Lei je dejal, da bi morali iransko jedrsko vprašanje rešiti z "dialogom in sodelovanjem". Ob tem je pozval IAEA, naj deluje "pravično in objektivno" in razjasni "relevantna vprašanja"
Bomba predvsem pogajalska protiutež?
Poznavalci iranskega jedrskega programa in IAEA-ja menijo, da je Iran najmanj eno leto, bolj verjetno pa več let, oddaljen od sposobnosti za izdelavo jedrske bombe. Nekateri spremljevalci Irana verjamejo, da si iransko vodstvo želi biti v položaju, ko bi lahko v samo nekaj mesecih lahko izdelali jedrsko orožje. S tem adutom bi se lahko Teheran močneje in vztrajneje upiral pritisku ZDA in Izraela.
Morda bi bilo pametno prilepiti še del sestavka o gospodarstvu Irana;
Najpomembnejši dejavnik iranskega gospodarstva je nafta in domača gospodarska gibanja so v zadnjega pol stoletja odvisna od njene cene na svetovnih trgih. Od sedemdesetih let pa do danes se je delež naftnega sektorja v BDP s 30-40 % znižal na 10 %, prihodki od izvoza nafte pa še vedno predstavljajo več kot 80 % izvoznih prihodkov in 40-50 % proračunskih prihodkov.
Iran je bogat z mineralnimi viri, predvsem z nafto in plinom. Je 4. največji proizvajalec nafte na svetu ter na drugem mestu glede na rezerve plina. Veliko ima tudi bakra, svinca in cinka. Proizvodnja nafte predstavlja 10 % BDP. Industrijski in rudarski sektor prispevata skoraj 26 % BDP. Najpomembnejša industrijska panoga je tekstilna industrija. Druge pomembne dejavnosti so še rafiniranje sladkorja, živilsko-predelovalna industrija, petro-kemična industrija, proizvodnja cementa in gradbeništvo. Za gospodarstvo so zelo pomembne tudi tradicionalne obrti, kot so tkanje preprog, izdelava keramike, svile in nakita.
Zanimiv podatek je še, da Združene države Amerike posedujejo okoli 8,500 jedrskih konic, Rusija cca. 11,000, VB 225, Francija 300. Temu se reče demokracija po meri "glavnih". ;) Bum
Tags: ZDA, USA, Iran, jedrska bomba, jedrsko, orožje, nafta, Ahmadinežad, Obama
Ni komentarjev:
Objavite komentar